Kraków – jedno z najpiękniejszych miast Polski Gru28

Tagi

Powiązane artykuły

Share This

Kraków – jedno z najpiękniejszych miast Polski

Kraków perła Małopolski, drugie największe miasto w naszym kraju, prawa miejskie posiadał już w średniowieczu, tutaj byli koronowani i to właśnie w Krakowie rządzili przeszli królowie Polski. Bez wątpienia jest to miejscowość z ogromną przeszłością, a jednocześnie niezwykle klimatyczna, chętnie odwiedzana przez grono turystów nie tylko z Polski, ale i z Niemiec, Wielkiej Brytanii, a nawet Chin i Korei Południowej.

Przeszłość i teraźniejszość Krakowa

W Krakowie jedno miesza się z drugim – to tutaj po zwiedzaniu Zamku Królewskiego na Wawelu możemy odwiedzić Muzeum Sztuki Współczesnej, a następnie zejść do „Podziemi Rynku w Krakowie” – muzeum otwartego w 2010 roku, które przeniesie nas do czasów średniowiecza, gdzie będziemy mogli obejrzeć m.in skrzyżowanie szlaków drożnych, osadę, Kramy Bolesławowe oraz Bogate, główne towary eksportowe Krakowa, średniowieczne bruki Sukiennic oraz wiele innych śladów pozostawionych przez przeszłość.

kazimierz dolny kraków

Kazimierz

Jedna z dzielnic Krakowa, Od powstania w XIV wieku do przełomu XVIII i XIX wieku był samodzielnym miastem. Jego północno-wschodnią część zajmowała dzielnica żydowska, stąd też możemy podziwiać wiele zabytków związanych z kulturą żydowską takich jak: cmentarz Remuh, plac Wolnica, synagoga Stara ( jedna z najstarszych zachowanych świątyń w Polsce i Europie ). W Kazimierzu nie brakuje również przytulnych ulic, pięknych kamienic, kameralnych kawiarenek oraz bogatej oferty noclegowej.

Wawel

Pięknie położony nad Wisłą, Zamek Królewski na Wawelu to ukończona w XIII w. oraz stale rozbudowywana jedna z najważniejszych budowli w historii Polski, bowiem to tutaj urzędy sprawowali królowie Polski tacy jak: Władysław Łokietek, Jan III Sobieski, Zygmunt III Waza oraz cała dynastia Jagiellonów. W 1978 r. Wawel wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto, oprócz zamku na Wzgórzu Wawelskim znajduje się Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława – miejsce koronacji i pochówku władców Polski. Pochowanych jest tutaj aż 17 królów, wieszcze narodowi oraz dużo innych ważnych dla historii Polski osobistości.

Kraków – Stradom

Na Stradomiu istniał jeden z ważniejszych krakowskich kościołów – św Jadwigi Śląskiej i od XV w Bernardynów. W XVIII w powstał tu klasztor i seminarium duchowne Misjonarzy. Stradom został włączony do Krakowa wraz z Kazimierzem w 1800r. Ulicą Stradomską – powstałą w obecnym kształcie po zasypaniu starej Wisły, warto wybrać się na krótki spacer i podziwiać mieszczące się tutaj zabytki.

Rynek Główny w Krakowie

Serce Krakowa i obowiązkowy punkt każdej wycieczki, największy średniowieczny rynek w Europie o wymiarach 200x200m. Znajdziemy tutaj takie atrakcje jak: Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha, Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Pomnik Adama Mickiewicza, ale także przepiękne kamienice, ogrom restauracji, pubów, kawiarni oraz sklepów z pamiątkami. Przez cały rok na Rynku Głównym odbywają się liczne koncerty, biegi, spotkania, kiermasze świąteczne lub inne wydarzenia kulturalne.