Tagi

Powiązane artykuły

Share This

Szczyty karkonoszy

Szczyty karkonoszy – Karkonosze cechują się zmiennością pogody, wysoką wilgotnością powietrza oraz znacznym zachmurzeniem i niestety dużymi opadami (deszczu, śniegu). Pokrywa śnieżna utrzymuje się często nawet przez siedem miesięcy w roku, zaś fauna i flora bardzo podobna jest do innych partii Sudetów. W Karkonoszach występuje około 1 300 gatunków roślin, a wśród nich aż 27 endemicznych (występujących tylko na danym terenie). Ze zwierząt spotyka się tu: jelenie, sarny, muflony, dziki, lisy i borsuki.

Główne szczyty Karkonoszy Śnieżka

śnieżkaNajwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1603m), która jest zarazem najwyższą kulminacją Sudetów. Karkonosze to też jedyne pasmo, które posiada cechy tzw. rzeźby wysokogórskiej.
Śnieżka to też najbardziej rozpoznawalny szczyt w Karkonoszach. Należy ona do Korony Gór Polskich. Zazwyczaj turyści, którzy odwiedzają Karkonosze swoje pierwsze kroki kierują właśnie na Śnieżkę, wycieczka na nią nie jest wielkim wyzwaniem i praktycznie każdy może na nią wejść. Bardzo ciekawe jest to, że na szczycie Śnieżki zlokalizowane jest obserwatorium meteorologiczne, które ma bardzo charakterystyczny kształt (spodków), rozpoznawalny nawet z daleka. Oprócz samego obserwatorium, na Śnieżce znajduje się też schronisko górskie, restauracja oraz barokowa kaplica z XVII wieku. Jest to kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Jak najprościej dotrzeć na Śnieżkę? Najłatwiej jest wyruszyć z Karpacza, skąd prowadzi na nią kilka szlaków turystyczny. Jak w większości gór i tu, w okresie letnim jest pełno turystów, którzy podziwiają rozciągające się na 200 kilometrów widoki. Ogromne znaczenie ma oczywiście pogoda, która nie zawsze niestety sprzyja podziwianiu rozległych krajobrazów.


szrenica karkonosze

Szrenica

Drugim po Śnieżce znanym szczytem Karkonoszy jest Szrenica (1362 n.p.m.). U stóp Szrenicy leży bardzo znany ośrodek narciarsko-turystyczny: Szklarska Poręba. Sama Szrenica położona jest całkowicie po polskiej stronie, w zachodniej części Karkonoszy. Pokrywające ją rumowisko skalne (tworzące jej szczyt), pokryte jest niezwykle charakterystycznymi zielono-żółtymi porostami, które z daleka wyglądają jak szron. Mimo, iż Szrenica nie jest bardzo wysokim szczytem górskim, to charakteryzuje się alpejskim klimatem, a to oznacza, że w ciągu roku odnotowuje się tu dużą ilość opadów z niskimi średniorocznymi temperaturami. Według badań prowadzonych w latach 1957-1972, średnioroczna temperatura nie przekraczała tu 2 stopni Celsjusza. Znacznie większe znaczenie w przeszłości niż sam szczyt miała Hala Szrenicka, gdzie odnajdywano pokłady kamieni szlachetnych, wypasano okoliczne bydło i owce, a także wzniesione, działające do dziś, schronisko na Hali Szrenickiej. Schronisko na samym szczycie zostało wybudowane dopiero w latach 20-tych XX wieku.

 

śnieżne kotły karkonosze

Trzeci co do wysokości szczyt w Karkonoszach

Trzecim pod względem wysokości szczytem Karkonoszy jest położony między Szrenicą i Wielkim Szyszakiem, Łabski Szczyt (1471 n.p.m.).
Wierzchołek Łabskiego Szczytu znajduje się w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą. Sam szczyt położony jest po polskiej stronie granicy, zaś po stronie czeskiej (na tzw. Łabskiej Polanie), bije źródło Łaby.
Poniżej tego szczytu, na wysokości 1 168 metrów n.p.m. znajduje się górskie Schronisko Pod Łabskim Szczytem. Schronisko to zaliczane jest do jednych ze starszych, gdyż powstało w XVII-tym wieku. W miejscu tym znajduje się też węzeł szlaków turystycznych.